| Nominal sensing distance | 10m |
| Resolution | 1mm |
| Sensitivity adjustment | Teach-in |
| Function Principle | Distance sensor - Time of Flight |
| Description | Large case vertical mount |
| Optic position | Radial 90° |
| Functions | Distance sensor - Time of Flight |
| Output type | NPN/PNP, 0...10 V |
| Response time | 30ms |
| Operating Voltage | 24VDC± 20% |
| No-Load supply current | ≤ 2,8W |
| LED indicators | Yellow (outputs Q1, Q2) Green/Red (Power/out of range) |
| Short-circuit protection | YES |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LASER Red (658nm) |
| Interference to external light | according to EN 60947-5-2 : 2020 |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Insulation resistance | >20 MΩ 500 Vdc, between electronics and housing |
| Contact resistance | 500 Vac 1 min., between electronics and housing |
| Dimensions | 37x62x60 |
| Material | Metal - Zamak / PMMA |
| Housing material | Metal cast die zinc |
| Connections | M12 plug |
| Active Head Material | PMMA |
| Storage temperature | - 25°C…+70°C |
| Diameter/Dimension | Cubic |
| Approvals | CE cULus |
| Shocks and vibrations | 0.5 mm amplitude, 10 … 55 Hz frequency, for every axis (EN60068-2-6) |
| Dimensions | 37x62x60 |
| Operating Temperature | - 15°C…+ 50°C |
| Mechanical Protection | IP67 |