Basic version of detection and measurement area sensors designed for simple applications. Reliable performance and ease of use ensure detection and measurement in industrial applications.
| Nominal sensing distance | 0.2…5 m |
| Beams space | 5 mm |
| controlled height | 750 mm |
| number of rays | 150 |
| Sensitivity adjustment | High/Low emission (input emitter) |
| Detection capability | 10 mm |
| Description | DS4-05-0750-B05-JA Base 5mm H=750mm |
| Output type | PNP or NPN or Push-Pull , 0…10V, 4..20mA IO-Link |
| Output Function | Light array for detection and measurement |
| Operating Voltage | 19.2...28.8 Vdc |
| No-Load supply current | 360 mA (emitter and receiver) |
| Leakage current | 100 mA |
| Output voltage drop | 2.5 V @ IL=100 mA |
| Time delay before availability | 5.50 s |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | Infrared (850 nm) Emitter + Receiver |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Protection against inductive loads | Yes |
| Material | Aluminium / PBT |
| Housing material | Aluminium |
| Optic window material | PMMA |
| Weight | 1.4 Kg/m (single bar, without package) |
| Connections | M12 5 poles + 200 mm length cable TPU (TX), M12 5 poles + 200 mm length cable TPU (RX) |
| Active Head Material | PMMA |
| Storage temperature | -30…+70 °C |
| Humidity | 15…95 % (without freeze) |
| Shocks and vibrations | 10 mm / 3g, 5 … 150 Hz frequency, (EN 60068-2-6 / Class 3M7 IEC TR 60721-4-3); 25g x 6 ms x 600 (EN 60068-2-27 / Class 3M7 IEC TR 60721-4-3) |
| Supplied Accessories | Fixing brakets |
| Dimensions | 35 x 40 x 760.5 mm |
| Operating Temperature | -30…+50°C (without freeze) |
| Mechanical Protection | IP65 IP67 |
| LED indicators | TX: Green (Power ON), Yellow (Emission range) Red (Test, failure), Blue (Emission range) RX: Green (Power ON), Yellow (Status output, Connection Active) Red (Hardware Errors, module occupated) |