| Description | Camera unit |
| Lens mount | C-Mount |
| Approvals | CE |
| Camera Interface | GigE |
| Power Requirements | PoE or 12 VDC |
| Dimensions | 42 mm x 29 mm x 29 mm |
| Operating Temperature | 0 … 50°C |
| Mechanical Protection | IP30 |
| Resolution | 2048x2048 |
| Imager | 1" CMOS |
| Shutter | Global |
| Frame rate (FPS) | 25 |
| PoE | Yes |
| Pixel size | 5,5 µm |
| Mono/Color | Monochrome |