| Description | Accessory cable |
| Connections | 12 pin, pigtail, power and I/O |
| Fibre lengh (m) | 5m |
| Approvals | CE |
| System Memory | 1 GB |
| Storage | 380 MB |
| Network Interface | 1000 Mbit/s Ethernet |
| Serial Communications | 1x RS-232 serial port |
| Comm Connectivity | Supports EtherNet/IP, Profinet, Modbus TCP |
| I/O | 2 IN / 3 OUT |
| Power Requirements | 24 Vdc ± 10% |
| Dimensions | 14 LEDs illuminator: 109 x 54 x 56 mm (4.3 x 2.1 x 2.2in.) 36 LEDs illuminator: 116 x 126 x 70 mm (4.6 x 4.9 x 2.8in.) |
| Operating Temperature | -10 to +50 °C (+14 to +122° F) |
| Humidity | 90% non condensing |
| Mechanical Protection | IP65/67 |
| Certifications (Safety Compliance) | CE, CSA |
| Resolution | 1920x1080 |
| Imager | 1/2.8" CMOS - Color |
| Shutter | Global |
| Frame rate (FPS) | 60 |
| Pixel size | 2.8 µm |