| Nominal sensing distance | 6mm |
| Operanting distance | 0…4,8mm |
| Standard target | 18x18mm FE360 |
| Correction Factor | copper: 0,39 / aluminium: 0,46 / brass: 0,52 / stainless steel: 0,81 |
| Thermal drift of Sr | < 10% |
| Repeat Accuracy | < 5% (UB 24V Ta=23°C ±5°C) |
| Hysteresis | 1 … 20% |
| Description | M18 standard flush mount |
| Functions | Proximity |
| Output type | MOSFET |
| Output Function | NO (Vac) - NO/NC (Vdc) |
| Switching frequency | 25Hz (AC) - 600Hz (DC) |
| Operating Voltage | 20...250Vac/50...60Hz...20...250Vdc |
| Load current | 5…140ma(Vac) - 5…200mA (Vdc) |
| Leakage current | ≤ 1mA (Vac) - ≤ 0,7mA (Vdc) |
| Output voltage drop | ≤ 7,5V (Vac) - ≤ 8V (Vdc) |
| Max ripple content | ≤ 10% |
| LED indicators | Yellow LED output state |
| Time delay before availability | ≤100ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Inrush current | 600mA/150ms (AC/DC) |
| 0,1µF @Vmax - 1µF @Vmin | 1µF @Vmax - 1µF @Vmin |
| Mounting | Shielded |
| Dimensions | M18 x 1 / L = 60mm |
| Weight | 100g |
| Housing Material | Nickel-plated brass |
| Connections | 2m PUR Cable |
| Active Head Material | PA4T |
| Tightening torque | 25Nm |
| Operating temperature | -25°C…+70°C |
| Material | Nickel-plated brass |
| Diameter/Dimension | M18 |
| Approvals | CE cULus |
| EMC compatibility | IEC 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | Vibration IEC 60068-2-6 / Shock IEC 60068-2-27 |
| Degree of protection | IP67 |
| Supplied Accessories | 2 nuts M18x1 |
| Dimensions | M18 x 1 / L = 60mm |
| Operating Temperature | -25°C…+70°C |
| Mechanical Protection | IP67 |