| Nominal sensing distance | 60m |
| Beam angle | ± 5° |
| Function Principle | Emitter |
| Optic position | Axial |
| Operating Voltage | from UR control unit |
| Emission | Infrared |
| Interference to external light | 20000 lux |
| Dimensions | Ø 10mm x 46mm |
| Housing Material | Anodized alluminium |
| Connections | 10m PVC cable |
| Active Head Material | glass |
| Operating temperature | -20°C … +60°C |
| Diameter/Dimension | Ø 10mm |
| Approvals | CE |
| EMC compatibility | Conforming with EMC directive according with EN60947-5-2 |
| Degree of protection | IP67 |
| Dimensions | Ø 10mm x 46mm |
| Operating Temperature | -20°C … +60°C |
| Mechanical Protection | IP67 |