| Nominal sensing distance | 2500mm |
| Thermal drift of Sr | +/-5% |
| Repeat Accuracy | 1% |
| Hysteresis | <3% |
| thermal compensation | Yes |
| Minimum sensing distance (blind zone) | 250mm |
| Linearity error | <1% |
| Switching frequency | 1Hz |
| Response time | <=400ms |
| Operating Voltage | 10…30Vdc |
| Max ripple content | 5% |
| Time delay before availability | 300ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Weight | 175g |
| Tightening torque | 50Nm |
| Storage temperature | -15…65°C |
| Material | Stainless Steel AISI 316L |
| Plug | M12 4 poles |
| Diameter | M34 |
| Diameter/Dimension | M30xL=103.05mm |
| Approvals | CE, ECOLAB, IP69K |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Operating Temperature | -10…60°C |
| Mechanical Protection | IP67, IP68, IP69K |