| Nominal sensing distance | 180mm |
| Spot dimension | Divergent (25°) wide angle |
| Resolution | 1mm |
| Sensitivity adjustment | Trimmer |
| Hysteresis | ± 4mm |
| Function Principle | Time of Flight |
| Notes | (white 90% - grey 18% - black 6%) |
| Output type | 2 x PNP LO |
| Output Function | LO |
| Switching frequency | ≤ 10Hz |
| Response time | 50ms |
| Operating Voltage | 19,2 … 28,8VDC |
| No-Load supply current | ≤ 40mA |
| Load current | ≤50mA |
| Leakage current | ≤ 10µA |
| Output voltage drop | ≤2V@Iload=50mA |
| Max ripple content | ≤10% |
| LED indicators | Green (Run), Red (out of the operating range), Yellow (status) |
| Time delay before availability | ≤200ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LASER Infrared |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Dimensions | 13 x 2x 31,2mm |
| Housing Material | PA66 + ABS |
| Connections | 200mm PVC cable + M12 plug |
| Active Head Material | Glass |
| Operating temperature | -10°C … + 50°C |
| Storage temperature | 30°C … +90°C |
| humidity | < 80% (without condensation) |
| Diameter/Dimension | Cubic |
| Approvals | CE |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Degree of protection | IP67 |
| Dimensions | 13 x 2x 31,2mm |
| Operating Temperature | - 10°C…+ 50°C (Without freeze) |
| Humidity | < 80% (without condensation) |
| Mechanical Protection | IP67 |