| Nominal sensing distance | 50mm |
| minimum detectable object | 0,50mm |
| Sensitivity adjustment | Trimmer |
| Function Principle | Fork for small object detection |
| Description | Slim case - fork slot 50x54 mm |
| Functions | Fork for small object detection |
| Output type | PNP L/D selectable |
| Output Function | L/D selectable |
| Switching frequency | 1,5kHz |
| Response time | 0,33 |
| Operating Voltage | 10…30VDC |
| No-Load supply current | ≤ 35mA |
| Load current | ≤200mA |
| Output voltage drop | ≤ 3V |
| LED indicators | yellow OUTPUT LED, green STABILITY LED |
| Emission | LED Red |
| Interference to external light | according to EN 60947-5-2 : 2020 |
| Dimensions | 10x70x79 |
| Housing Material | Metal - Gd-Zn / Glass |
| Connections | M8 plug 3pin |
| Storage temperature | - 20°C…+70°C |
| Material |
| Approvals | CE cULus |
| Shocks and vibrations | 0.5 mm amplitude, 10 … 55 Hz frequency, for every axis (EN60068-2-6) |
| Dimensions | 10x70x79 |
| Operating Temperature | - 10°C…+ 60°C (Without freeze) |
| Mechanical Protection | IP67 |