| Nominal sensing distance | 150mm |
| Sensitivity adjustment | Teach-in/Web Server GUI |
| Minimum sensing distance (blind zone) | 50mm |
| Description | Compact block style case |
| Optic position | Radial 90° |
| Functions | Object detection and positioning |
| Output type | NPN/PNP/PUSH PULL, Ethernet |
| Output Function | Data Valid / GOOD / NO GOOD |
| Switching frequency | >= 20ms (depending on number of learned images) |
| Response time | 20 ms minimum (higher depending learned GOOD / NO GOOD images |
| Operating Voltage | 10…30VDC |
| No-Load supply current | 0.40 - 0.14 A |
| Load current | ≤100mA |
| Leakage current | ≤ 300 μA |
| Output voltage drop | 100 mA |
| Max ripple content | ≤10% |
| LED indicators | green RUN / green GOOD / yellow TRIGGER / red NO GOOD |
| Emission | Illuminator LED white polarized + Red LED poiters + Green spot (Red LED / Green LED Dots) |
| Interference to external light | according to EN 60947-5-2 : 2020 |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Power Consumption | 0.40 - 0.14 A (4.2 W) |
| Insulation resistance | >20 MΩ 500 Vdc, between electronics and housing |
| Contact resistance | 500 Vac 1 min., between electronics and housing |
| Connections | M12 plug |
| Active Head Material | PMMA |
| Storage temperature | - 25°C…+70°C |
| shaft material | Rubber |
| Diameter/Dimension | Cubic |
| Approvals | CE CSS |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | 0.5 mm amplitude, 10 … 55 Hz frequency, for every axis (EN60068-2-6) |
| CPU | Sistem On Chip |
| Camera Interface | 10/100 Mbit/s Ethernet |
| Dimensions | 47x58x38 |
| Operating Temperature | -10°C ... +50°C |
| Mechanical Protection | IP67 / IP65 |
| Resolution | 320x240 pixels |
| Imager | 1/3" CCD |
| Shutter | Rolling |
| Frame rate (FPS) | 20 |
| Mono/Color | Monochrome |