| Nominal sensing distance | 15mm |
| Spot dimension | 3x1 mm at 19 mm |
| Sensitivity adjustment | Teach-in |
| Function Principle | Contrast mark detection |
| Description | Compact square case |
| Optic position | Radial 90° |
| Functions | Contrast mark detection |
| Output type | PNP L/D selectable |
| Output Function | L/D selectable |
| Switching frequency | 30 kHz |
| Response time | 0,017 (30kHz) |
| Operating Voltage | 10…30VDC |
| No-Load supply current | ≤ 50mA |
| Load current | ≤100mA |
| Output voltage drop | ≤ 2VDC |
| LED indicators | Yellow (output state) STABILITY and 2 OUTPUT DELAY LEDs |
| Short-circuit protection | YES |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED white |
| Interference to external light | according to EN 60947-5-2 : 2020 |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Insulation resistance | >20 MΩ 500 Vdc, between electronics and housing |
| Contact resistance | 500 Vac 1 min., between electronics and housing |
| Dimensions | 25x50x50 |
| Housing Material | Plastic - ABS / PMMA |
| Connections | M12 plug |
| Active Head Material | PMMA |
| Storage temperature | - 20°C…+70°C |
| Material | |
| Diameter/Dimension | Cubic |
| Approvals | CE cULus |
| Shocks and vibrations | 0.5 mm amplitude, 10 … 55 Hz frequency, for every axis (EN60068-2-6) |
| Dimensions | 25x50x50 |
| Operating Temperature | - 10°C…+ 55°C |
| Mechanical Protection | IP67 |