| Sensitivity adjustment | Trimmer |
| Optic position | axial |
| Output type |
| No-Load supply current | ≤ 30mA |
| Load current | ≤100mA |
| Output voltage drop | ≤2V@Iload=100mA |
| Short-circuit protection | YES |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Interference to external light | according to EN 60947-5-2 : 2020 |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Insulation resistance | >20 MΩ 500 Vdc, between electronics and housing |
| Contact resistance | 500 Vac 1 min., between electronics and housing |
| Housing Material | ABS / PMMA |
| Active Head Material | PMMA |
| Storage temperature | - 25°C…+70°C |
| Diameter/Dimension | Cubic |
| Approvals | CE cULus |
| Shocks and vibrations | 0.5 mm amplitude, 10 … 55 Hz frequency, for every axis (EN60068-2-6) |
| Mechanical Protection | IP67 |