| Nominal sensing distance | 5m |
| Sensitivity adjustment | Trimmer |
| Function Principle | Diffuse beam |
| Description | Large case vertical mount |
| Optic position | Radial 90° |
| Functions | Diffuse beam |
| Output type | NPN/PNP - Dark/Light sel. |
| Switching frequency | 500Hz |
| Response time | 1 |
| Operating Voltage | 12…30VDC |
| No-Load supply current | ≤ 30mA |
| Load current | ≤100mA |
| Output voltage drop | ≤ 2,4V |
| LED indicators | Yellow (output state) Green (stability) |
| Short-circuit protection | YES |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED Infrared |
| Interference to external light | according to EN 60947-5-2 : 2020 |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Insulation resistance | >20 MΩ 500 Vdc, between electronics and housing |
| Contact resistance | 500 Vac 1 min., between electronics and housing |
| Dimensions | 25x85x70 |
| Housing Material | PBT Fiber Glass reinforced |
| Connections | M12 plug |
| Active Head Material | PMMA |
| Storage temperature | - 40°C…+70°C |
| Material | Plastic - PBT / PC |
| Diameter/Dimension | Cubic |
| Approvals | CE cULus |
| Shocks and vibrations | 0.5 mm amplitude, 10 … 55 Hz frequency, for every axis (EN60068-2-6) |
| Dimensions | 25x85x70 |
| Operating Temperature | - 40°C…+ 55°C |
| Mechanical Protection | IP67 |