| Nominal sensing distance | 5m |
| Sensitivity adjustment | Ext. Teach |
| Function Principle | Polarized retroreflective |
| Description | Miniature universal multi-holes |
| Optic position | Radial 90° |
| Functions | Polarized retroreflective |
| Output type | NPN / PNP IO Link |
| Output Function | IO Link |
| Switching frequency | 1Khz |
| Response time | 500µs |
| Operating Voltage | 10…30VDC |
| No-Load supply current | ≤ 30mA |
| Load current | ≤100mA |
| Output voltage drop | ≤2V@Iload=100mA |
| LED indicators | Yellow (status output) |
| Short-circuit protection | YES |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED Red |
| Interference to external light | according to EN 60947-5-2 : 2020 |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Insulation resistance | >20 MΩ 500 Vdc, between electronics and housing |
| Contact resistance | 500 Vac 1 min., between electronics and housing |
| Dimensions | 12x32x20 |
| Housing Material | ABS |
| Connections | M8 plug 4pin |
| Active Head Material | PMMA |
| Storage temperature | - 25°C…+70°C |
| Material | |
| Diameter/Dimension | Cubic |
| Approvals | CE cULus |
| Shocks and vibrations | 0.5 mm amplitude, 10 … 55 Hz frequency, for every axis (EN60068-2-6) |
| Dimensions | 12x32x20 |
| Operating Temperature | - 25°C…+ 55°C (Without freeze) |
| Mechanical Protection | IP67 |