| Nominal sensing distance | 3m |
| Thermal drift of Sr | ≤ 10% Sr |
| Repeat Accuracy | ≤ 5% |
| Sensitivity adjustment | Trimmer |
| Function Principle | Retroreflective |
| Optic position | Axial |
| Output type | PNP NO |
| Output Function | NO |
| Switching frequency | 100Hz |
| Response time | 5ms |
| Operating Voltage | 10…30VDC |
| No-Load supply current | ≤ 30mA |
| Load current | ≤100mA |
| Leakage current | ≤ 10μA @ Vmax |
| Output voltage drop | ≤1,2V@Iload=100mA |
| Max ripple content | ≤10% |
| LED indicators | red (output state) |
| Time delay before availability | ≤200ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED Infrared (880nm) |
| Interference to external light | 3000lux Incandescent Lamp, 10000lux |
| Dimensions | 15x54,5X26mm |
| Weight | 90g |
| Housing Material | ABS |
| Connections | 2m PVC cable 90° |
| Active Head Material | PMMA |
| Operating temperature | - 25°C…+ 70°C ( without freeze) |
| Material | |
| Diameter/Dimension | Cubic |
| Approvals | CE |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | Vibration IEC 60068-2-6 / Shock IEC 60068-2-27 |
| Degree of protection | IP65 |
| Supplied Accessories | ST07 mounting bracket and screws |
| Dimensions | 15x54,5X26mm |
| Operating Temperature | - 25°C…+ 70°C (Without freeze) |
| Mechanical Protection | IP65 |