| Nominal sensing distance | 4mm |
| Operanting distance | 0…3,24mm |
| Standard target | 12x12mm FE360 |
| Correction Factor | copper: 0,4…0,5 / aluminium: 0,4...0,6 / brass: 0,5...0,7 / stainelss steel: 0,7…1,05 |
| Repeat Accuracy | < 3% (UB 24V Ta=23°C ±5°C) |
| Hysteresis | < 10% |
| Description | M12 NAMUR no-flush mount |
| Functions | Proximity |
| Output type | NAMUR |
| Output Function | NAMUR |
| Switching frequency | 2kHz |
| Response time | 0,25 |
| Operating Voltage | 7.7...9Vdc |
| No-Load supply current | < 1mA (target absent) |
| Load current | < 3mA (target present) |
| Max ripple content | ≤ 10% |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | ≥100kHz |
| Protection against inductive loads | Yes |
| Mounting | Unshielded |
| Dimensions | Ø12x48 |
| Housing Material | Nickel-plated brass |
| Connections | 2m PVC Cable |
| Active Head Material | LCP |
| Tightening torque | 6Nm |
| Material | Nickel-plated brass |
| Diameter/Dimension | M12 |
| Approvals | CE cULus II 3G EX nA II T6 II 3D EX tD A22 IP67 T85°C |
| Supplied Accessories | 2 nuts M12x1 |
| Dimensions | Ø12 / L = 48mm |
| Operating Temperature | -25°C…+60°C |
| Mechanical Protection | IP67 |