| Nominal sensing distance | 30mm |
| Thermal drift of Sr | ≤ 10% |
| Spot dimension | 3 x 1 mm @ 30mm |
| Function Principle | Luminescence |
| Output type | PNP L/D Selectable |
| Output Function | L/D Selectable |
| Switching frequency | 400Hz |
| Response time | 1,1 ms |
| Operating Voltage | 10…30VDC |
| No-Load supply current | ≤ 20mA |
| Load current | ≤100mA |
| Leakage current | ≤ 10µA |
| Output voltage drop | ≤1,4V@Iload=100mA |
| Max ripple content | ≤10% |
| LED indicators | Yellow (output status) |
| Time delay before availability | ≤200ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED UV |
| Interference to external light | 3000 lux (incandescent lamp) 10000 lux (sunlight) |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Dimensions | M30 |
| Weight | 400g |
| Housing Material | nickel plated brass |
| Connections | M12 plug 90° |
| Active Head Material | Glass |
| Tightening torque | 50Nm |
| Operating temperature | -5°C … +55°C (without freeze) |
| Approvals | CE |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Degree of protection | IP65 |
| Supplied Accessories | nuts M30 x 1,5 |
| Dimensions | M30 |
| Operating Temperature | - 5°C…+ 55° C (Without freeze) |
| Mechanical Protection | IP65 |