| Operative range | 360° |
| Resolution | 0,025° (@ RS485) |
| Detection Axes | 1 |
| Technology | MEMS |
| Output type | Digital + Analogue (I/V selectable) |
| Output Function | Angular position |
| Digital Output | RS485 57600 baud rate - 1 bit stop - no parity |
| Voltage Analogue Output | 0…5V / 0…10V (selectable) |
| Current Analogue Output | 4…20mA / 0…20mA / 0…24mA (selectable) |
| Operating Voltage | 19,2 … 28,8 Vdc |
| Power consumption | < 1 W |
| LED indicators | Green: Run mode Yellow: writing/programming memory Blue: transit of RS485 packet data Red: alarm active |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Digital Resolution | 14 bit @RS485 |
| Analogue Resolution | 12 bit |
| Load Resistor (Voltage) | 1kΩ … 1MΩ |
| Load Resistor (Current) | 100 … 500Ω |
| Dimensions | M18 |
| Housing material | Stainless steel AISI316L (body) Grilamid (cable exit) |
| Connections | pigtail 200mm + M12- 5 poles |
| Active Head Material | Stainless steel AISI316L |
| Operating temperature | -25°C …+70°C |
| Storage temperature | -30°C … + 90°C (without ice) |
| Humidity | < 80% (without condensation) |
| Approvals | CE |
| Degree of protection | IP67 |
| Supplied Accessories | 2 x nuts |
| Dimensions | M18 |
| Operating Temperature | -25°C …+70°C |
| Humidity | < 80% (without condensation) |
| Mechanical Protection | IP67 |