| Nominal sensing distance | 2m |
| Thermal drift of Sr | ≤10%Sr |
| Repeat Accuracy | ≤10% |
| Sensitivity adjustment | No |
| Function Principle | Emitter |
| Notes | (EG=2) |
| Emitter/Receiver | Emitter |
| Optic position | Axial |
| Output type |
| Operating Voltage | 10…30VDC |
| No-Load supply current | ≤45mA |
| Load current | |
| Leakage current | |
| Output voltage drop | |
| Max ripple content | ≤10% |
| LED indicators | Yellow (powerON) |
| Time delay before availability | ≤200ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED Infrared (880nm) |
| Interference to external light | 3.000 lux (incandescent lamp), 5.000 lux (sunlight) |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Dimensions | M8x0,75/L=54mm |
| Weight | 15g |
| Housing Material | Stainless Steel AISI 303 |
| Connections | M8 plug 3pin |
| Active Head Material | PMMA |
| Operating temperature | - 25°C…+ 50° C (without freeze) |
| Diameter/Dimension | M8 |
| Approvals | CE |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | Vibration IEC 60068-2-6 / Shock IEC 60068-2-27 |
| Degree of protection | IP67 |
| Supplied Accessories | nuts M8 x 0,75 |
| Dimensions | M8x0,75/L=54mm |
| Operating Temperature | - 25°C…+ 70°C (Without freeze) |
| Mechanical Protection | IP67 |