| Nominal sensing distance | 12m |
| Sensitivity adjustment | Potentiometer 2 turns with position indicator |
| Function Principle | Polarized |
| Notes | On RL123 reflector included |
| Optic position | Axial |
| Output type | Relay SPDT NO+NC |
| Output Function | NO+NC |
| Switching frequency | 33Hz |
| Response time | 15,15ms |
| Operating Voltage | 24...240VDC/24...240VDC/50-60Hz |
| No-Load supply current | ≤ 2VA |
| LED indicators | Green (powerON) Yellow (status output) |
| Time delay before availability | ≤200ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED Red |
| Interference to external light | 3,000Lux (incandescent lamp), 10,000 (sunlight) |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Dimensions | 20x44,9x60mm |
| Weight | 160g |
| Housing Material | ABS |
| Connections | 2m PVC cable |
| Active Head Material | PMMA |
| Operating temperature | -25°C…+55°C |
| Material | |
| Diameter/Dimension | Cubic |
| Approvals | CE UR |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | Vibration IEC 60068-2-6 / Shock IEC 60068-2-28 |
| Degree of protection | IP67 |
| Supplied Accessories | Mounting bracket STFG 00 and reflector RL 123 |
| Dimensions | 20x44,9x60mm |
| Operating Temperature | - 25°C…+ 55°C (Without freeze) |
| Mechanical Protection | IP67 |