| Nominal sensing distance | 50m |
| Sensitivity adjustment | Potentiometer 2 turns with position indicator (emitter) |
| Function Principle | Emitter and Receiver |
| Optic position | Axial |
| Emitter Code | FGRH/00-0E |
| Receiver Code | FGRD/0P-0E |
| Output type | NPN L/D Selectable |
| Output Function | L/D Selectable |
| Switching frequency | 1Khz |
| Response time | 500µs |
| Operating Voltage | 10…30VDC |
| No-Load supply current | ≤ 35mA (emitter), ≤ 20mA (receiver) |
| Load current | ≤100mA |
| Output voltage drop | ≤1,8V@Iload=100mA |
| Max ripple content | |
| LED indicators | Green (powerON) Yellow (status output) |
| Time delay before availability | ≤200ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED Red |
| Interference to external light | 10,000Lux (minimum sunlight), 3,000 min HF lamp |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Dimensions | 20x44,9x60mm |
| Weight | |
| Housing Material | ABS |
| Connections | 2m PVC cable |
| Active Head Material | PMMA |
| Operating temperature | -25°C…+55°C |
| Material | |
| Diameter/Dimension | Cubic |
| Approvals | CE UR |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | Vibration IEC 60068-2-6 / Shock IEC 60068-2-28 |
| Degree of protection | IP67 |
| Supplied Accessories | Mounting bracket STFG 00 |
| Dimensions | 20x44,9x60mm |
| Operating Temperature | - 25°C…+ 55°C (Without freeze) |
| Mechanical Protection | IP67 |