| Nominal sensing distance | 3mm |
| minimum detectable object | 2mm |
| Si | Yes |
| Sensitivity adjustment | Yes |
| +/-50 µm a 150m/min | +/-20 µm at 120m/min |
| 200 m/min | 180 m/min |
| 2mm | 2mm |
| Output type | NPN/PNP |
| Output Function | LO/DO selectable |
| Switching frequency | 1.500Hz |
| Operating Voltage | 12 - 24Vdc |
| No-Load supply current | ≤ 45mA |
| Load current | 100mA |
| Output voltage drop | ≤ 2 V @ IL =100 mA |
| Max ripple content | ≤ 10% |
| Time delay before availability | 300ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | Ultrasonic |
| Dimensions | Width slot detection 3mm - Depth slot detection 69mm |
| Weight | 160g |
| Housing Material | Painted aluminum |
| Connections | M8 plug 4 pin |
| Operating temperature | + 5°C…+ 55°C |
| Storage temperature | - 20°C…+ 70°C |
| Width slot detection | 3mm |
| Depth slot detection | 69mm |
| Approvals | CE UL |
| EMC compatibility | EN 60529 |
| Degree of protection | IP65 |
| Dimensions | Width slot detection 3mm - Depth slot detection 69mm |
| Operating Temperature | + 5°C…+ 55°C |
| Mechanical Protection | IP65 |