| Nominal sensing distance | 180mm |
| minimum detectable object | 1,2mm |
| Si | Yes |
| Sensitivity adjustment | No |
| Function Principle | Photoelectric slot |
| Output type | NPN Don |
| Output Function | Don |
| Switching frequency | 4kHz |
| Response time | 125µs |
| Operating Voltage | 12...24VDC |
| No-Load supply current | ≤ 20mA |
| Load current | ≤100mA |
| Output voltage drop | ≤1,5V@Iload=100mA |
| Max ripple content | ≤10% |
| LED indicators | Yellow (status output) |
| Time delay before availability | ≤200ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED Red |
| Interference to external light | 5000lux (incandescent lamp), 10000lux (sunlight) |
| Dimensions | Width slot detection 180mm - Depth slot detection 124.3mm |
| Weight | 142g |
| Housing Material | Painted aluminium |
| Connections | M8 plug 3pin |
| Active Head Material | Polyamide/glass |
| Operating temperature | - 10°C…+ 60°C |
| Storage temperature | - 40°C…+ 80°C |
| Width slot detection | 180mm |
| Depth slot detection | 120mm |
| Approvals | CE UL |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Degree of protection | IP67 |
| Dimensions | Width slot detection 180mm - Depth slot detection 124.3mm |
| Operating Temperature | - 10°C…+ 60°C (Without freeze) |
| Mechanical Protection | IP67 |