| Nominal sensing distance | 0,3…5m |
| Beams space | 6,75mm |
| controlled height | 882mm |
| number of rays | 126 |
| Sensitivity adjustment | Dip-switch/GUI |
| Function Principle | Emitter - Receiver |
| Description | Compact profile - res. 7 mm |
| Functions | Light array for detection and measurement |
| Output type | PNP, 0-10 V, RS485 |
| Response time | 13ms |
| Operating Voltage | 19,2…28,8VDC |
| No-Load supply current | < 250mA (emitter) |
| Load current | ≤100mA |
| Output voltage drop | ≤1,5V Iload = 100mA |
| LED indicators | Green (powerON) Yellow (state output) Red (failure) |
| Emission | Infrared (880nm) |
| Dimensions | 35x990x40 |
| Housing Material | Aluminium |
| Connections | M12 Plug |
| Active Head Material | PMAA |
| Material | Metal - Aluminium / PMMA |
| Approvals | CE cULus |
| Supplied Accessories | Fixing brakets |
| Dimensions | 35x990x40 |
| Operating Temperature | 0°C…+ 50° C |
| Mechanical Protection | IP65 |