| Nominal sensing distance | 0,15..1m |
| controlled height | 150mm |
| minimum detectable object | 7mm |
| number of rays | 24 |
| Sensitivity adjustment | n/a |
| Function Principle | Emitter- Receiver |
| Description | Slim profile - Low res. 7 mm |
| Functions | Light array for detection and measurement |
| Output type | PNP, 0-10 V |
| Output Function | NO; 0…10V |
| Response time | 1ms |
| Operating Voltage | 20,4…27,6VDC |
| No-Load supply current | ≤200mA |
| Load current | ≤100mA |
| Output voltage drop | ≤1,5V Iload = 100mA |
| LED indicators | Yellow (output state) Green (powerON) |
| Emission | Infrared (880nm) |
| Dimensions | 22x200x43 |
| Weight | 400g |
| Housing Material | Aluminium |
| Connections | M12 Plug |
| Active Head Material | PMMA |
| Material | Metal - Aluminium / PMMA |
| Approvals | CE cULus |
| Supplied Accessories | Fixing brakets |
| Dimensions | 22x200x43 |
| Operating Temperature | 0°C…+ 50° C |
| Mechanical Protection | IP65 |