| Nominal sensing distance | 500mm |
| Sensitivity adjustment | Teach-in/GUI |
| Function Principle | Object + 360° pattern match |
| Description | Block style case - Lens 6 mm |
| Optic position | Radial 90° |
| Functions | Object + 360° pattern match |
| Output type | 4xPNP, Ethernet |
| Response time | 50 |
| Operating Voltage | 24VDC |
| Short-circuit protection | YES |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED Red |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Insulation resistance | >20 MΩ 500 Vdc, between electronics and housing |
| Contact resistance | 500 Vac 1 min., between electronics and housing |
| Dimensions | 52x60x40 |
| Material | |
| Housing material | Metal - Aluminium / ABS |
| Connections | M12 plug |
| Active Head Material | PMMA |
| Storage temperature | - 25°C…+70°C |
| Approvals | CE cULus |
| Shocks and vibrations | 0.5 mm amplitude, 10 … 55 Hz frequency, for every axis (EN60068-2-6) |
| Dimensions | 52x60x40 |