| Nominal sensing distance | 2…15mm |
| Thermal drift of Sr | < 20% |
| Repeat Accuracy | 10% |
| Sensitivity adjustment | Yes |
| Hysteresis | ≤ 20% |
| Output type | PNP |
| Output Function | NO |
| Switching frequency | 100Hz |
| Operating Voltage | 10...30Vdc |
| No-Load supply current | ≤ 8mA |
| Load current | ≤ 200mA |
| Leakage current | ≤ 10mA |
| Output voltage drop | 0,75/1,8V max @ IL=10/200 mA |
| Max ripple content | ≤10% |
| LED indicators | Green LED power, red LED (object detected) |
| Time delay before availability | ≤100ms |
| Short-circuit protection | Yes, autoreset |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Mounting | Shielded |
| Dimensions | M30 / L = 87mm |
| Weight | 260g |
| Housing Material | Nickel-plated brass |
| Connections | 2m PVC cable |
| Active Head Material | PBT |
| Tightening torque | 50Nm |
| Operating temperature | -25°C…+70°C |
| Diameter/Dimension | M30 |
| Approvals | CE cULus |
| EMC compatibility | IEC 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | Vibration IEC 60068-2-6 / Shock IEC 60068-2-27 |
| Degree of protection | IP65 |
| Supplied Accessories | screw driver, 2 x M30 nuts |
| Dimensions | M30 / L = 87mm |
| Operating Temperature | -25°C…+70°C (without freeze) |
| Mechanical Protection | IP65 |