| Nominal sensing distance | 3…8mm |
| Thermal drift of Sr | < 20% |
| Repeat Accuracy | 5% |
| Sensitivity adjustment | Yes |
| Hysteresis | ≤ 20% |
| Output type | SCR |
| Output Function | NO |
| Switching frequency | 10Hz |
| Operating Voltage | 20...250Vac/50-60Hz |
| No-Load supply current | ≤ 12mA |
| Load current | ≤ 500mA; max 2,5A 20ms |
| Leakage current | ≤ 100µA |
| Output voltage drop | ≤ 10VAC @ IL ≥20mA |
| Max ripple content | ≤10% |
| LED indicators | Yellow LED (object detected) |
| Time delay before availability | ≤ 200ms |
| Short-circuit protection | polarity reversal, overvoltage |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Mounting | Shielded |
| Dimensions | M18 x 1 / L = 87mm |
| Weight | 150g |
| Housing Material | Polyester |
| Connections | 2m PVC cable |
| Active Head Material | Polyester |
| Tightening torque | 2,6Nm |
| Operating temperature | -35°C…+85°C (ohne Kondensation) |
| Storage temperature | -40°C…+85°C |
| Diameter/Dimension | M18 |
| Approvals | CE cULus |
| EMC compatibility | IEC 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | Vibration IEC 60068-2-6 / Shock IEC 60068-2-27 |
| Degree of protection | IP67, IP68 |
| Supplied Accessories | screw driver, 2 x M18 nuts |
| Dimensions | M18 x 1 / L = 87mm |
| Operating Temperature | -35°C…+85°C (without freeze) |
| Mechanical Protection | IP67, IP68 |