| Nominal sensing distance | 10mm |
| Operanting distance | 0…8,1mm |
| Standard target | 30x30mm FE360 |
| Correction Factor | copper: 0,35 / aluminium: 0,45 / brass: 0,50 / stainless steel: 0,75 |
| Thermal drift of Sr | < 10% |
| Repeat Accuracy | < 5% (UB 24V Ta=23°C ±5°C) |
| Hysteresis | 1 … 20% |
| Description | M30 standard flush mount |
| Functions | Proximity |
| Output type | PNP |
| Output Function | NO + NC |
| Switching frequency | 200Hz |
| Operating Voltage | 10...30Vdc |
| No-Load supply current | ≤ 20mA |
| Load current | ≤ 400mA |
| Leakage current | ≤ 10μA |
| Output voltage drop | ≤ 1V @400mA |
| Max ripple content | ≤ 10% |
| LED indicators | Yellow LED output state |
| Time delay before availability | ≤100ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Protection against inductive loads | Yes |
| Mounting | Shielded |
| Dimensions | M30 x 1,5 / L = 76mm |
| Weight | 150g |
| Housing Material | Nickel-plated brass |
| Connections | M12 Plug |
| Active Head Material | PBT |
| Tightening torque | 50Nm |
| Operating temperature | -25°C…+70°C |
| Material | Nickel-plated brass |
| Diameter/Dimension | M30 |
| Approvals | CE UR |
| EMC compatibility | IEC 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | Vibration IEC 60068-2-6 / Shock IEC 60068-2-27 |
| Degree of protection | IP67 |
| Supplied Accessories | 2 nuts M30x1.5 |
| Dimensions | M30 x 1,5 / L = 76mm |
| Operating Temperature | -25°C…+70°C |
| Mechanical Protection | IP67 |