| Nominal sensing distance | 0,6mm |
| Operanting distance | 0…0,48mm |
| Standard target | 4x4mm FE360 |
| Correction Factor | copper: 0,23 ± 10% / aluminium: 0,26 ± 10% / brass: 0,31 ± 10% / stainless steel: 0,52 ± 10% |
| Thermal drift of Sr | < 10% |
| Repeat Accuracy | < 5% (UB 24V Ta=23°C ±5°C) |
| Hysteresis | 1 … 20% |
| Description | M4 standard flush mount |
| Functions | Proximity |
| Output type | PNP |
| Output Function | NC |
| Switching frequency | 3kHz |
| Operating Voltage | 10...30Vdc |
| No-Load supply current | ≤ 10mA |
| Load current | ≤ 100mA |
| Leakage current | ≤ 10μA |
| Output voltage drop | ≤ 1,5V @100mA |
| Max ripple content | ≤ 10% |
| LED indicators | Yellow LED output state |
| Time delay before availability | ≤ 50ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Protection against inductive loads | Yes |
| Mounting | Shielded |
| Dimensions | M4 x 0,5 / L = 22mm |
| Weight | 30g |
| Housing Material | AISI303 Stainless Steel |
| Connections | 2m PUR Cable |
| Active Head Material | PBT |
| Tightening torque | 1,5Nm |
| Operating temperature | -25°C…+70°C |
| Material | AISI303 Stainless Steel |
| Diameter/Dimension | M4 |
| Approvals | CE UL |
| EMC compatibility | IEC 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | Vibration IEC 60068-2-6 / Shock IEC 60068-2-27 |
| Degree of protection | IP67 |
| Supplied Accessories | 2 nuts M5x0.5 |
| Dimensions | M4 x 0,5 / L = 22mm |
| Operating Temperature | -25°C…+70°C |
| Mechanical Protection | IP67 |