| Nominal sensing distance | 0,2 … 7 m |
| Resolution | 14mm |
| controlled height | 1200 mm |
| number of rays | 128 |
| Sensitivity adjustment | Teach-in/GUI |
| Effective Aperture Angle | ≤ ±2,5° |
| Function Principle | Emitter + Receiver |
| Available functions | Programmable Muting & Blanking |
| Description | Compact no-dead-zone programmable |
| Functions | Finger prot. res. 14 mm programmable |
| Type | Type 4 safety light curtain (A/M) |
| SIL | 3 |
| SILCL | 3 |
| PL | e |
| PFHd | 8,40E-09 |
| Dcavg | 98,80% |
| MTTFd | 131 years |
| Output type | 2 x PNP-NO (OSSD safety output) with EDM |
| Response time | 25 ms |
| Response Time (Master + Slave) | Tcascade [ms] = Tmaster + Tslave1 + 7,5 |
| Response Time (Master + 2 Slave) | Tcascade [ms] = Tmaster + Tslave1 + Tslave2 + 7,5 |
| Operating Voltage | 24 Vdc ± 20% |
| Load current | ≤ 500mA each output |
| Emission | Infrared LED (950 nm wavelength) |
| Interference to external light | According to IEC 61496-2 |
| Power Consumption - Receiver | ≤ 5W (no load) |
| Power Consumption - Emitter | ≤ 3W |
| Cabel Length (Power Supply/Output) | ≤ 50m |
| Cable Length for Master Slave Interconnections | ≤ 1m (Master-Slave Cable) |
| Dimensions | 35x41x1206 |
| Connections | M12-5 poles pig-tail (emitter) M12-12 poles + M12-5poles / M12-12 poles pig-tails (receiver) |
| Storage temperature | -25…+ 70°C |
| Material | Painted aluminum / PMMA / PBT Valox 508 / PC LEXAN |
| Vibrations | Width 0.35 mm, frequency 10 … 55Hz; 20 sweep per axis, 1octave/min (EN 60068-2-6) |
| Shocks | 16 ms (10 G) 1,000 shocks per axis (EN 60068-2-29) |
| EMC compatibility | According to 2014/30/EU Directive |
| Supplied Accessories | Standard "L" Mounting Brackets: 6 pcs kit |
| Network Interface | Ethernet TCP/IP |
| Dimensions | 35x40,75x1206,3 mm |
| Operating Temperature | 0…+50°C |
| Humidity | 15 … 95 % (no condensation) |
| Mechanical Protection | IP65 |