| Nominal sensing distance | 6 … 60 m |
| Resolution | 300mm |
| controlled height | 900 mm |
| number of rays | 4 |
| Sensitivity adjustment | n/a |
| Effective Aperture Angle | ≤ ±2,5° |
| Function Principle | Emitter + Receiver |
| Available functions | Manual/Automatic Restart, EDM |
| Description | Big for harsh environment |
| Functions | Body protection 4 beams |
| Type | Type 4 safety light curtain (A/M) |
| SIL | 3 |
| SILCL | 3 |
| PL | e |
| MTTFd | 353 years |
| Dcavg | 96,40% |
| SFF | 97,90% |
| Output type | 2 x PNP-NO (OSSD safety output) with EDM |
| Response time | 14 ms |
| Operating Voltage | 24 Vdc ± 20% |
| Load current | ≤ 500mA each output |
| Emission | Infrared LED (950 nm wavelength) |
| Interference to external light | According to IEC 61496-2 |
| Power Consumption - Receiver | ≤ 4W (no load) |
| Power Consumption - Emitter | ≤ 2,5W |
| Capacitive Load | ≥ 2,2µF |
| Cabel Length (Power Supply/Output) | ≤ 70m |
| Dimensions | 52x60x1006 |
| Material | Painted aluminum / PMMA / PBT Valox 508 |
| Connections | M12-5 poles pig-tail (emitter) M12-8 poles pig-tail (receiver) |
| Storage temperature | -25…+ 70°C |
| Vibrations | Width 0.35 mm, frequency 10 … 55Hz; 20 sweep per axis, 1octave/min (EN 60068-2-6) |
| Shocks | 16 ms (10 G) 1,000 shocks per axis (EN 60068-2-29) |
| Approvals | CE, cULus, TÜV |
| EMC compatibility | According to 2014/30/EU Directive |
| Dimensions | 52x56,9x1006,35 mm |
| Operating Temperature | 0…+55°C |
| Humidity | 15 … 95 % (no condensation) |
| Mechanical Protection | IP65 |
| Disegno 2D PDF | 1,10E-08 |