| Description | Vision processor unit |
| CPU | Intel Celeron 1.7 GHz - dual core |
| System Memory | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Graphics | Intel® HD Graphics 510 (1920x1200 resolution) - DisplayPort, DVI |
| Camera Interface | 2x 1000 Mbps Base-T, PoE camera ports (Up to 7 W per channell) |
| Camera Imager Limit | 5Mpix or lower |
| Network Interface | 2x LAN ports - 10/100/1000 Mbps Base-T |
| Serial Communications | 1x RS-232 serial port |
| Keyboard/Mouse | 4x USB3.0 ports |
| Comm Connectivity | Supports EtherNet/IP, Profinet, Modbus TCP and OPC |
| I/O | 16 in -16 out, PNP, 200μs response time |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 |
| Power Requirements | 24 +/- 25% VDC |
| Dimensions | 270 (H) x 130 (W) x 255 (D) mm 10.6 (H) x 5.1 (W) x 10 (D) in. |
| Humidity | 5 to 95% (non-condensing) |
| Mechanical Protection | IP20 |
| Certifications (Safety Compliance) | CE/FCC, c-UL-us, KCC |