| Description | Camera unit |
| Image frequency | 26 kHz |
| Lens mount | F/M42-Mount |
| Approvals | CE |
| Camera Interface | Gig-E |
| Power Requirements | 12-24 VDC |
| Dimensions | 36 mm x 56 mm x 62 mm |
| Operating Temperature | 0 … 50°C |
| Mechanical Protection | IP30 |
| Resolution | 4096 |
| PoE | No |
| Pixel size | 7 µm |
| Mono/Color | Grayscale |