| Nominal sensing distance | 8 m |
| Sensitivity adjustment | Teach-in |
| Description | M50 tubular - lateral emission |
| Functions | Object detection/distance meas. |
| Output type | 4-20 mA, 0-10 V |
| Response time | 100,000 |
| Operating Voltage | 10-30 VDC |
| Emission | 75kHz |
| Dimensions | Ø50x67 |
| Connections | M12 |
| Material | Plastic - ABS |
| Dimensions | Ø50x67 |