| Nominal sensing distance | Depending on optical fibres used |
| Thermal drift of Sr | 10 % Sr |
| Repeat Accuracy | 5% |
| Sensitivity adjustment | Teach-in |
| Function Principle | Optic fiber amplifier |
| Optic position | Axial |
| Output type | PNP L/D Selectable |
| Output Function | L/D Selectable |
| Switching frequency | 800Hz |
| Response time | 625µs |
| Operating Voltage | 10…30VDC |
| No-Load supply current | ≤ 20mA |
| Load current | ≤100mA |
| Leakage current | ≤ 10 µA |
| Output voltage drop | ≤2V@Iload=100mA |
| Max ripple content | ≤10% |
| LED indicators | Yellow (output status) |
| Time delay before availability | ≤200ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED Red (660nm) |
| Interference to external light | 3.000lux (incandescent lamp), 10.000lux (sunlight) |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Dimensions | M18 x 1 / L = 90mm |
| Weight | 30 g |
| Housing Material | PBT / PC plug |
| Connections | M12 plug |
| Active Head Material | Depending on optical fibres |
| Tightening torque | 1Nm |
| Operating temperature | - 25°C…+ 70°C (without freeze) |
| Diameter/Dimension | M18 |
| Approvals | CE cULus |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Degree of protection | IP67 |
| Supplied Accessories | nuts M18 x 1 |
| Dimensions | M18 x 1 / L = 90mm |
| Operating Temperature | - 25°C…+ 70°C (Without freeze) |
| Mechanical Protection | IP67 |