| Nominal sensing distance | 100mm |
| Thermal drift of Sr | ≤10% Sr |
| Repeat Accuracy | 5% |
| Sensitivity adjustment | Teach-in |
| Function Principle | Diffuse reflection (short distance, ≤200mm) |
| Notes | white target Kodak 90% 100 x 100mm |
| Optic position | Axial |
| Output type | NPN L/D Selectable |
| Output Function | L/D Selectable |
| Switching frequency | 400Hz |
| Response time | 1,25ms |
| Operating Voltage | 10…30VDC |
| No-Load supply current | ≤ 30mA |
| Load current | ≤100mA |
| Leakage current | ≤10μA |
| Output voltage drop | ≤2V@Iload=100mA |
| Max ripple content | ≤10% |
| LED indicators | Yellow (status output) |
| Time delay before availability | ≤150ms |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | LED Infrared (880nm) |
| Interference to external light | 3.000lux (incandescent lamp), 10.000lux (sunlight) |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Dimensions | M12x1/L=65,5mm |
| Weight | 28g |
| Housing Material | Nickel plated brass |
| Connections | M12 plug |
| Active Head Material | PMMA |
| Operating temperature | - 25°C…+ 70° C |
| Diameter/Dimension | M12 |
| Approvals | CE cULus |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | Vibration IEC 60068-2-6 / Shock IEC 60068-2-27 |
| Degree of protection | IP67 |
| Supplied Accessories | nuts M12 x 1 |
| Dimensions | M12x1/L=65,5mm |
| Operating Temperature | - 25°C…+ 70°C (Without freeze) |
| Mechanical Protection | IP67 |