| Nominal sensing distance | 300 mm |
| Sensitivity adjustment | Teach-in |
| Description | M18 tubular - axial emission |
| Functions | Object detection/distance meas. |
| Output type | 0-10 V |
| Response time | 2,500 |
| Operating Voltage | 10-30 VDC |
| Emission | 300kHz |
| Dimensions | Ø18x91 |
| Material | Plastic - PE |
| Connections | M12 |
| Dimensions | Ø18x91 |
Datasensing S.r.l.
Strada S.Caterina, 235
41122 Modena (MO)
Tel. 059 420411
Fax 059 253973
E-mail info@datasensing.com
date of printing
27/05/2026 19:09:48