| Nominal sensing distance | 0.2…13 m |
| Thermal drift of Sr | ≤10% |
| Beams space | 25 mm |
| controlled height | 3000 mm |
| minimum detectable object | Ø 3…10mm @ 2m RL136 - Ø 3…20mm @ 4,5m RL136 |
| number of rays | 120 |
| Sensitivity adjustment | Teach in: fine < 3s; standard > 6s |
| Function Principle | Retroreflective polarized area sensor |
| Output type | PNP or NPN or Push-Pull , 0…10 V, 4..20 mA, IO-Link, Ethernet TCP/IP |
| Output Function | Light array for detection and measurement |
| Switching frequency | 190Hz |
| Operating Voltage | 12...30VDC |
| No-Load supply current | 150mA |
| Load current | 160mA |
| Leakage current | 100 mA |
| Output voltage drop | 1,6Vdc @ 100mA |
| Max ripple content | ≤ 10% |
| LED indicators | green: power supply-alignment; red: dark/light status |
| Time delay before availability | 4.60 s |
| Short-circuit protection | Yes |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Emission | Infrared (850 nm) Emitter + Receiver |
| Interference to external light | 5000lux (fluorescent lamp); 50000lux (sunlight) |
| Impulsive Overvoltage Protection | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Weight | 1.4 Kg/m (single bar, without package) |
| Connections | M12 5 poles + 200 mm length cable TPU (TX), M12 8 poles + 200 mm length cable TPU (RX), M12 4 poles D code + 150 mm length cable TPU (ETH) |
| Active Head Material | PMMA |
| Approvals | CE, cULus,UKCA |
| EMC compatibility | EN 60947-5-2 |
| Shocks and vibrations | 10 mm / 3g, 5 … 150 Hz frequency, (EN 60068-2-6 / Class 3M7 IEC TR 60721-4-3); 25g x 6 ms x 600 (EN 60068-2-27 / Class 3M7 IEC TR 60721-4-3) |
| Supplied Accessories | Fixing brakets |
| Dimensions | 35 x 40 x 3009 |
| Operating Temperature | -30…+50°C (without freeze) |
| Mechanical Protection | IP65 IP67 |
Datasensing S.r.l.
Strada S.Caterina, 235
41122 Modena (MO)
Tel. 059 420411
Fax 059 253973
E-mail info@datasensing.com
date of printing
21/05/2026 18:55:56